Ma az iskolákban az írás, olvasás, számolás mellett a legalapvetőbb és legértékesebb képességek elsajátítása kimarad. Élethelyzeteinkkel, valamint egymással való bánásmód terén magunkra hagy minket az állami oktatás. Hogy mindez szándékosan történik-e vagy sem, mindenki döntse el maga. Függetlenül azonban a rendszertől amelyben élünk, ezt a tudást pótolni saját érdekünk és felelősségünk, elkezdeni elsajátítani soha nem késő.
Mi a helyes párbeszéd módja?
Igazából ezt már óvodás korban meg kellene tanítani minden gyermeknek. Érezhetően békésebb, feszültségmentesebb világban élnénk hatására, az emberek egymásra való odafigyelése megnőne.
Mi a kulcsa? Mi az amin hajlamosak vagyunk elsiklani egy beszélgetés folyamán?
A párbeszéd, amint neve is mutatja nem "hegyibeszéd", hanem páros, oda-vissza beszélgetés. Két ember közötti szó-váltás, ismeretközlés zökkenőmentes lezajlásának pedig feltételei vannak.
Feltétel, hogy az egyén ne csak azért hallgasson, hogy aztán alig várja, hogy elmondhassa a magáét, ügyet sem vetve a másik mondandójára.
Másrészt onnantól beszélhetünk párbeszédről, amint tudtára adjuk a másiknak, értettük, vettük a közlését felénk. Vagy amennyiben kérdésről volt szó, válaszra méltattuk, amely választ a másik fél szintén legalább egy nyugtázással, egy "okézással" intézett vissza irányunkba.
Talán meglepő, de ez utóbbi, a lezárás, a nyugtázás elmaradása vezet rengeteg kapcsolat leépüléséhez, romlásához, főleg a mai internet és facebook uralta világban. Nincs befejezve egyértelműen enélkül a beszélgetés, lógva maradt a másik fél, aki aztán sokszor elkezd agyalni rajta, beleképzelni az üres helyre okokat. És nem is téved nagyot abban a következtetésében, hogy a másik félnek nem eléggé fontos a kapcsolat, nem szentel elegendő figyelmet rá.
Összefoglalva tehát egy párbeszéd helyes menete:
1. kijelentés, vagy kérdés,
2. rá válasz,
3. majd pedig az eredeti közlő nyugtázással adja tudtára a másiknak, hogy értette, felfogta a mondandóját.
Nem nagy fáradság. Kezdd el alkalmazni, kezdd el tanítani és figyeld, ahogy javulnak kapcsolataid!
A következő részben megértjük a manapság divatossá vált "disz"-szel kezdődő iskolai betegségek, valamint a figyelemhiány és a tanárok elleni agresszió egyetlen közös kiváltó okát.
Kerekréti Szabolcs
Ne tartsd meg magadnak a tudást: ha tetszett, vagy tanultál belőle, oszd meg másokkal is!